Stránky o včelaření v NN úlech půdorysu Langstroth

Med od Svaté Trojice

Každý včelař přemýšlí o tom, jak upozornit na svůj med, jak vyzdvihnout jeho vlastnosti. Může to být i používání názvu charakterizující místo původu.
Malá Morávka

Jedna z našich včelnic je umístěna na samém úpatí nejvyššího moravsko-slezského pohoří - Jeseníků - v nadmořské výšce 650 m n. m. v obci Malá Morávka.

Dominantu obce tvoří kostel Nejsvětější Trojice, v jehož blízkosti přinášejí naše včelky sladinu z čisté okolní přírody a tvoří z ní vynikající a v okolí velmi žádaný horský med. Nabízí se tak pojmenování "Med od Svaté Trojice".

Pohled 2 Pohled 3

Na snímcích jsou nádherné výhledy, které zdejší krajina nabízí jak směrem k samtnému masivu Hrubého Jeseníku, tak i do okolního kopcovitého terénu.

Pestrá vegetace v okolí

Okolní krajina je zemědělsky využívána jen spíše extenzivním pasením dobytka o koní. Tím je zajištěná velmi pestrá druhová skladba rostlin.

Včelky zde navštěvují květy podbělů, sasanek, pampelišek, devětsilů, třezalky, mateřídoušky, pcháčů, kakostů, kohoutků, mnoha zástupců miříkovitých bylin, starčeků a květy vrbky úzkolisté; z dřevin to jsou hlohy, třešně ptačí, lípa, javory a kaštanová alej v centru obce.

Keře maliníku na lesních mýtinách a v lesích jsou zde v červnu hlavním zdrojem snůšky.

Zalesněné kopce na včelnici

Široké okolí je hojně zalesněno. Z dřevin zde má velké zastoupení smrk, který je významným hostitelem producentů medovice. V klimaticky příznivých letech dochází k přemnožení producentů medovice (mšice, puklice a méry). Sladkou šťávu, nazývanou také medovice, včelky s oblibou sbírají a vytvářejí z ní velmi ceněný tmavý lesní (medovicový) dlouho tekutý med.

Vzorně zavíčkovaný plást s medem

Takto vypadá zavíčkovaný plást plný medu. Včely donesenou sladinu zpracovávají, zahušťují (odpařují přebytečnou vodu) a po dosažení zralosti medu (obsah vody menší než 18-20 %) začnou med víčkovat.

Pohlédneme-li na světlé krásně zavíčkované plásty je zřejmé, že plást nebyl dosud "zaplodován" (v buňkách se z nakladených vajíček nelíhly larvičky a poté včely). Takto získáváme ten nejčistší a nejkvalitnější med z tzv. panenských plástů.

Včelaři při medobraní

Tento snímek možná vnáší na značku "Med od Svaté Trojice" trochu jiné světlo :-).

Medové plásty byly včelám odebrány před chvílí z úlů ve včelíně v pozadí. Je intenzivní malinová snůška a včelky se ani moc nezlobí a nechají nás fotografovat. Med, o který je v této době připravíme, snadno nahradí při dobrém počasí přínosem další sladiny z okolních lesů a mýtin. Při posledním medobraní, kdy už v přírodě žádné zdroje včelí pastvy nejsou, je nutné neprodleně odebraný med doplnit zkrmením cukrového roztoku.

Z obrázku je patrné, že včelám odebíráme med z převážně dosud nezaplodovaných plástů.

sest_nast.jpg

Až na výjimečné roky lze říct, že většinu "Medů od Svaté Trojice" lze označit jako smíšené medy (s převahou malinového nektaru), velmi vyrovnané jemné chuti a nádherné vůně. Pouze velmi silná medovicová snůška v některých příznivých letech umožní získávat jednodruhový medovicový med, který je charakteristický výraznou vůní, tmavou barvou a výraznou až škrablavou chutí.