Již v létě 2005 jsme se rozhodli, že vytáčení medu zautomatizujeme. Časově nejnáročnější pak zůstává již jen proces odvíčkování. Pro pohon medometu byly pořízeny následující komponenty:
Výpis součástí rozvaděče, jeho zapojení a nastavení potřebných parametrů měniče je v souboru
rozvadec.pdf [51,0 kB]
Výkres, podle něhož jsme nechali vyrobit hřídelku spojující převodovku s košem medometu je v souboru
hridel.pdf [15,0 kB]
Podle následujících dílů jsme si nechali vyrobit díly, ze kterých jsme pak úly sesazovali. Postup sesazování a potřebné nářadí naleznete v sekci Sestavování nástavků. Vzhledem k velmi dobrému vybaveni truhláře, který komponenty vyrobil produktivně byla jejich cena poměrně příznivá. Jak vypadají hotové nástavky a dna můžete vidět zde.
Tato rámková míra je velmi netypická a pravděpodobně na ní hospodaří již jen málo včelařů.
Tato rámková míra je naopak u nás nejběžnější. Existoval však jeden zásadní důvod, proč jsme se rozhodli pro rámkovou míru 448x158 (2/3'' Langstroth) a tím je hmotnost 11-ti rámkového plného medníku.
Poznámka: Pokud budete někdy přecházet z rámkové míry 39x24 na úly typu půdorysu Langstroth s 2/3 nástavky, můžete redukční mezinástavky o výšce 82 mm použít pro krmení. Do takových mezinástavků, jak jsme k velké radosti zjistili přesně pasují plastová krmítka, které vyrábí a prodává http://www.vpjested.cz/. S těmito krmítky máme velice dobré zkušenosti.
Poznámka: Nekamenujte nás prosím, pokud ve výkresech objevíte nesrovnalosti s normami pro tvorbu technické dokumentace. V tomhle totiž nejsme úplní profesionálové. Naopak budeme rádi, pokud upozorníte na chyby ve výkresech, které budou po úpravě sloužit i ostatním včelařům.