Stránky o včelaření v NN úlech půdorysu Langstroth

Výroba pohonu medometu

Pro výrobu elektrického pohonu medometu jsme se rozhodli při vytáčení medu v létě 2005. Definitivním impulsem byla vánoční nadílka, kdy se seznam včelařských pomůcek rozšířil o nerezový odvíčkovací tác s pozicemi pro odkládání plástů.

Veškerá produkce od roku 2006 již byla z plástů odstředěna užitím dále popsaného pohonu s frekvenčním měničem. Přesto, že med byl uložen v letech 2006-2007 převážně v panenských plástech, nebyl díky šetrnému vytáčení výrazně poškozen žádný z nich.

Od pohonu jsme očekávali:

  • plynulá regulace otáček od 30 do 300 otáček za sekundu a plynulé rozjezdy a dojezdy
  • nesmí znečišťovat med prachem (vyloučilo SS motory s uhlíky a transformaci pohybu řemenem)
  • musí něco vydržet (vyloučilo použití ruční vrtačky, která pro takový režim provozu není stavěna)
  • musí být napájen síťovým napětím 230 V, které máme v naší medárně

Dalším požadavkem bylo zajištění určité doby vytáčecího cyklu (kdybychom se v průběhu vytáčení zapoměli na včelnici), což vyžádalo použití časového relé. Hned v úvodu je potřeba zmínit, že přísná kritéria si vyžádala využití ne úplně nejlevnější varianty. Kdyby byl pohon medometu vyráběn z nových kupovaných komponent, vyšplhala by se jeho cena těsně nad hranici 10.000,- Kč. Zato je na druhou stranu toto řešení z technologického a hlavně hygienického hlediska na požadované vynikající úrovni.

Využíváme tangenciální nerezový medomed s košem půdorysu trojúhelníku, kam lze umístit 6 rámků 448x159 (samozřejmě Langstroth). Průměr medometu je 60 cm, takže se základní rozměry shodují s medomety vyráběnými v předlistopadové éře. Právě kliku ze staršího (již rezivějícího a tedy nevhodného) medometu jsme v roce 2005 ještě využívali.

Co vše jsme tedy použili:

  • Frekvenční měnič 3G3JV-AB002 o výkonu 250W, napájení 230 V
  • Motor (3-fázový dvoupólový asynchronní, 180 W) se šnekovou převodovkou (i=10)
  • Multifunkční časové relé CRM-93H firmy ELCO Holešov
  • Speciálně vyrobenou hřídelku pro spojení koše a převodovky, výkres zde
  • Hliníkový pás (profil 80x12 mm) pro upevnění pohonu na plášť medometu
  • Starší plechovou krabici jako rozvaděč
  • Starší vyřazenou krabičku se dvěma ovládacími tlačítky a jedním přepínačem T10 *)
  • Potenciometr pro nastavení rychlosti je zabudován do krabičky s tlačítky
  • Zásuvku a zástrčku 3x400 V / 16 A pro připojení měniče k motoru
  • Konektory CANON 9 pro připojení ovládacích signálů z měniče
  • Filtr pro eliminaci rušení z frekvenčního měniče
  • Jistič jako ochranný prvek

Elektrické zapojení rozvaděče je k dispozici v pdf formátu: rozvadec.pdf [51,0 kB]

*) Přepínač slouží ke změně rozběhových a doběhových ramp. Pomalejší rampy se využijí při založení plných rámků, rychlejší při "dosušování". V případě použití zvratného medometu, kdy je zapotřebí změnit směr chodu by přepínač by bylo vhodné doplnit o ještě druhý přepínač nebo stávající přepínač použít pouze pro změnu směru.

pm_menic.jpg
Frekvenční měnič 3G3JV-AB002 firmy OMRON (jednoduchý, skalární, s napájením 1x230 V) o výkonu 250W jsme zvolili proto, že jsme jej měli k dispozici. Vzhledem k tomu že identické (až na nálepku) měniče dodává také firma Yaskawa, lze tyto typy libovolně zaměnit. Měniče obdobných možností však dnes v příznivých cenách dodává mnoho firem (Taian, Schneider-electric, Fuji, Hyundai, Siemens a další). Výhodou měniče OMRON (Yaskawa) je možnost "třítlačítkového" ovládání, kdy tlačítko START lze stisknout a vnitřní logika tento stav udržuje. Některé jiné měniče vyžadují přítomnost přídržného relé. Tuto funkci však může plnit také námi použité časové relé, takže výhoda "třítlačítkového" ovládání není v tomto případě významná.
Mezi vůbec nejlevnější výrobky patřili jednu dobu měniče TAIAN. Situace na trhu se ovšem dost mění.
pm_motor.jpg
Motor (3,5 kg) s převodovkou (1,1 kg) byly voleny tak, aby výstupní otáčky bylo možno nastavit od 30 do 300 za sekundu při dostatečném kroutícím momentu a při nízké hmotnosti. Z hlediska hmotností je nejvýhodnější použít dvoupólové motory s otáčkami blížícími se 3000/sec. Převodový poměr (v našem případě i=10) šnekové převodovky, která je obecně samosvorná, pak ještě umožní otáčet košem, i když už poměrně ztuha. Při větších převodových poměrech šnekových převodovek (díky samosvornosti) výstupním hřídelem již točit nelze. Dodavatelem sady motor s převodovkou je firma AMPO. Italského výrobce Bonfiglioli však na českém trhu zastupují i jiné firmy (např. OPIS).
pm_rele.jpg
Multifunkční časová relé, tak jako jiné výrobky firmy ELKO EP Holešov jsou dokladem toho, že přes 40-ti leté období útlumu jsou mezi námi stále šikovní lidé, kteří díky svým nápadům a píli dokážou nabídnou výrobky vynikajících vlastností za příznivé ceny. Použité relé CRM-93H (stačil by i typ 91H) je schopno pracovat s rozsahem napájení 12-240 V.
pm_tlacitka.jpg
Pro ovládání jsme využily vyřazenou krabičku pro tři spínače/přepínače. Funkce červeného a zeleného tlačítka je jasná (zastavení a spuštění) medometu. Přepínač slouží pro přepnutí delší či kratší doby rozběhu/doběhu. Pro ovládání rychlosti podle potřeby je ke krabičce přimontován potenciometr. Ke krabičce je dále prostřednictvím konektoru CANON9 připojen kabel, který přenáší digitální a analogové signály do frekvenčního měniče v rozvaděči.
pm_prevodovka.jpg
Pohon je připevněn pomocí převodovky k hliníkovému plocháči o tloušťce 12 mm. Z prostorových důvodů je převodovka podložena ještě druhým plocháčem.
pm.jpg
Výsledkem je pohon, který splňuje všechny naše vytyčené požadavky. Výhodou je snadná a rychlá demontáž při mytí koše i pláště medometu. Organické sklo jako kryt dovoluje průběžnou kontrolu procesu vytáčení pohledem.